Muzeum Moravské Budějovice uspořádalo na závěr sezony ve čtvrtek 31. října 2024 rodinnou hru. Pátrání jsme zahájili v muzejních sklepech, a to v časech 16:30, 17:00, 17:30, 18:00 a poslední v 18:30. A jak to dopadlo?
Obrazy se našly!
V podvečer 31. října se pustilo několik týmů do pátrání po zmizelých obrazech Leopolda Zinnöggera. Jednalo se o sbírku obrazů zachycujících zejména květiny, kterou vlastnila rodina Salmů a v průběhu druhé světové války zmizely. Pátrání týmy zahájily v zámeckých sklepech, které se zdály být nejpravděpodobnějším úkrytem. Na začátku vyslechly rozhovor dvou hledačů, kteří je přivedli na první indicii. Obrazy to sice nebyly, ale hledači na zdech našli číslo. Další krok spočíval ve vyslechnutí lidí, jejichž příbuzní pracovali na zámku. Zda jejich babička či děda o té době něco nevyprávěli. Týmy postupně navštívily zahradnici, která chtěla za informaci vyprávět příběh a majitelku koňského ranče, která testovala zdatnost pátračů hádankami. Ve věži pracovala hodinářka, pro kterou musely týmy najít správnou květinu a dokreslit ji. S pomocí vzpomínek a číselného kódu nakonec našly správné dveře, odemkly zámek a odhalily ztracený obraz. Na zámku pak každého hledače přivítala kurátorka, která doplnila informace a ukázala pravé obrazy (byly nalezeny v 90. letech). Při odchodu si mohl každý tým odnést domů vytištěný obraz na památku.
V sobotu 12. října proběhla akce Posvícení v muzeu. Návštěvníci měli možnost projít si zdarma expozici Řemesel a živností včetně masných krámů a navštívit výstavu Příroda léčí, kterou komentovala spoluautorka výstavy Jana Jelínková. V rámci výstavy proběhla dílnička pro děti (i dospělé) na výrobu bylinkových čajů. Děti plnily čajové sáčky bylinkami a následně si čaj pojmenovaly či pokreslily. Na výběr měly z mnoha sušených bylin: kopřivy, lípy, máty, meduňky, jestřabiny, levandule, bezu, šípků, měsíčku, třezalky, maliníku. Za nasušení děkujeme botaničce Haně Houzarové, autorce výstavy. Na ochutnávku byly připraveny šťávy - levandulová, šeříková a konopná.
Muzeum Moravské Budějovice a Muzejní a Vlastivědná společnost v Brně ve spolupráci s MKS Beseda uspořádali v sobotu 14. září Vlastivědnou konferenci. Program byl rozdělen do třech částí. V první části proběhly kratší příspěvky odborníků, ve druhé části se uskutečnila diskuze muzejních spolků a dalších a konferenci uzavírala společná prohlídka Muzea Moravské Budějovice. Odborné příspěvky se točily kolem Moravskobudějovicka, doplňovalo je zajímavé téma Cornštejna. Děkujeme všem přednášejícím a posluchačům za hojnou účast.
Letošní cyklus programů pro seniory jsme zahájili výrobou ručního papíru a vlastního deníku. Při výrobě jsme vyzkoušeli techniku dekalku, finální výrobky byly velmi zdařilé. Všechny účastnice si dle svých slov program velice užily.
Druhý program proběhl ve středu 15. května 2024 od 10:00 do 11:00 v muzeu. Přednáška se zaměřila na zachovalé i zaniklé lidové zvyky a tradice ve zdejším kraji. Pozornost byla věnována jak známým a hojně rozšířeným zvykům (stavění májí, pálení čarodějnic nebo masopust), tak i méně známým projevům lidové kultury (smrtelnošky, posejpky aj.).
Třetí program se uskutečnil ve středu 19. června 2024 od 10:00 do 11:00 v muzeu. Nabídl pohled na (nejen) městské slavnosti a průvody od začátku 20. století. Přednáška se nevěnovala pouhému popisu průvodů a slavností, ale snažila se poodhalit jejich podstatu a vývoj v průběhu desetiletí. Samotné průvody totiž ukazují proměnu vnímání tehdejších obyvatel k prostoru, ve kterém žili a pohybovali se. Program neopominul ani vliv městské kultury na okolní obce.
V polovině září se uskutečnil poslední program z cyklu letošní Akademie třetího věku v muzeu. Ve výuce realistické kresby se návštěvnicím věnovala paní Jana Schlosserová ze ZUŠ MB. Výsledky se velice povedly! Děkujeme všem účastníkům našich programů za zájem (Výroba ručního papíru a deníku, Lidové tradice, Slavnosti a průvody, Kresba) a těšíme se zase příští rok.
Muzeum Moravské Budějovice a Pavel Kryštof Novák, který ve svém nakladatelství Motýlek nedávno vydal knihu o jednom málo známém malíři, uspořádali akci „KDE OTTO STRITZKO BYL DOMA.“ Mimořádná přednáška o neprávem opomíjeném malíři zahrnula krátkou výstavu Stritzkových prací ze soukromých sbírek, jakož i z depozitáře muzea, a přednášku o jeho životě a tvorbě ve zdejším kraji.
Název setkání nad výběrem malířova díla a jeho životem se uskutečnil v prostorách muzea, které jsou bytostně spojené se Stritzkem samotným. Malíř totiž po druhé světové válce restauroval dodnes živé nástěnné malby ve zdejším zámku.
Akce „Kde Ottto Stritzko byl doma“ proběhla ve středu 12. června od 17:00 v Muzeu Moravské Budějovice. Součástí akce byla možnost pořídit si knihu Otto Stritzko známý i neznámý.
V pátek 7. června se uskutečnil společný projekt Muzea Moravské Budějovice, Římskokatolické církve, Českobratrské církve evangelické a Církve bratrské. V muzeu začínal rodinný program, který propojil budovu muzea, kostel sv. Jiljí a kapli Jana Nepomuckého. V průběhu odpoledne vystoupil se svými písněmi farář Filip Boháč, Alexandr Flek s úryvky z Parabible a Monika Doležalová přednášela o Bibli kralické. V doprovodném programu bylo možné vyslechnout komentovanou prohlídku kostela sv. Jiljí a projít si půdu muzea. Na závěr celého odpoledne proběhla společná modlitba za město.
Zahájení: 17:00
Ukončení: 21:30 v kostele sv. Jiljí společnou ekumenickou modlitbou
Ve středu 29. května 2024 se přijďte podívat na studenty ZUŠ MB na zámecké nádvoří. Studenti se pokusí rekonstruovat sochu, která dříve zdobila nádvoří zámku. V případě špatného počasí se tvorba přesune do zámeckých koníren.
Ve dnech 15. a 18. dubna se uskutečnily závěrečné workshopy projektu rozvíjejícího pedagogy v kreativním učení. Workshopy vedené odbornými lektory byly určeny pro pedagogické pracovníky základních, středních a základních uměleckých škol. První program na téma volná kresba se zaměřením na ilustraci vedla Tereza Říčanová, malířka a ilustrátorka. Účastníci vytvářeli koláž a kreslili portrét. Lektorka přinesla velké množství materiálu k tvorbě, vlastní díla i výtvory svých žáků. Na nich pak pedagogům ukazovala různé možnosti, co s dětmi dělat a jakým způsobem. Zájemcům poskytla materiály, které mohou využít ve škole při práci se žáky.
Druhého programu se zhostil Jan Janeček, zakladatel grafické firmy a bývalý pedagog na umělecko-průmyslové škole. Workshop na téma grafická tvorba a tvoření plakátu zahájil prezentací s pomocí které účastníkům vysvětloval zásady tvorby plakátu, práci s barvami a písmem. Dále ukázal možnosti, jak lze se žáky online trénovat písmo či barvy. Ve druhé části společně s pedagogy rozebíral vytištěné fonty, možnosti jejich využití i historické pozadí.
Lektorům a účastníkům děkujeme za zapojení se do projektu. Projekt je uskutečněn za finanční podpory Evropské unie, prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstvem kultury.